ניתוח צבעוני – בחירות 2015: מי עוד נשאר לנו?

רשומה רגילה

אנחנו מסיימים את סקירת הבחירות יום לפני פתיחת הקלפיות, עם סקירה זריזה של העיצוב של המפלגות הגדולות שנותרו לנו: מרצ, הרשימה המשותפת, הבית היהודי, ישראל ביתנו וש"ס.

vote_c

המפלגות האלה, בחרו בכיוון צבעוני מרענן יחסית: צבעים שהם לא רק כחול! מרצ הלכו על הגוונים הירוקים הקלאסיים שלהם, הבית היהודי הלכו על כחול וירוק, הרשימה המשותפת הלכו על האדומים והירוקים של חד"ש, וישראל ביתנו הוסיפה אדום לגוונים הכחולים.

מרצ מול הבית היהודי – הקרב על הירוק
בעבר מרצ היו עוף מוזר בתחום השימוש בצבע הירוק. נכון, היה גם את מפלגת הירוקים, ויש גם את עלה ירוק, אבל הן מפלגות זעירות. הירוק של מרצ הוא מרענן ו"צעיר" בהשוואה לכחולים הכבדים של שאר המפלגות. הירוק יכול להתייחס גם לאג'נדה הירוקה יחסית שמרצ אוחזים בה, וגם אפשר למתוח את זה ממש לאיזורי הלגליזציה וחזרה לגבולות הקו הירוק.  הבית היהודי, מצד שני, משתמשים בירוק למטרה אחרת. הצבע שזוהה בהתחלה עם קהל הבית היהודי, שהיו בהתחלה רוב של מתנחלים ודתיים לאומיים – היה הצבע הכתום, שמשוייך אוטומטית להתנתקות. ברגע שבנט החליט לרוץ לכנסת, בשנת 2013, הצבע שהמפלגה אימצה לעצמה הפך להיות הצבע הירוק, כמעט צבע נגדי – כתום הוא לא בדיוק צבע נגדי לירוק, האדום הוא הצבע הנגדי, אבל כפי שהבנו מפוסטים קודמים, קשה מאוד להשתמש באדום בלי קונוטציות שליליות, בטח ובטח כשאתה מייצג מפלגה דתית-לאומית.

הבית-היהודיההבדל בין השימוש בירוק אצל מרצ מול הבית היהודי, הוא שאצל מרצ הירוק הוא צבע עיקרי, שיחד איתו מופיעים עוד צבעים בהתאם לפרסומים של המפלגה – ורוד ואדום מתלווים למודעות עם דגש נשי ופמיניסטי, צבעי הקשת מתלווים למודעות הנוגעות ללהט"ב, והאוירה הכללית היא "יש! מסיבה!" ופחות מפלגה רשמית בכנסת.

10924801_945338992152002_4879802225685088628_nאצל בנט, הירוק הוא צבע משני לכחולים המשעממים שכבר הזכרנו בעבר. הוא מנסה להיות רשמי, ממלכתי, אבל גם עם טוויסט צעיר ומרענן. אם הליכוד והמחנה הציוני משדרים, מבחינה דמוגרפית, לקהל הבוגר יותר, של בני הארבעים והחמישים, הבית היהודי ומרצ מנסים לקרוץ לצעירים שזו אחת מהצבעותיהן הראשונות, כל אחד מצד אחר של המפה הפוליטית.


ישראל ביתנו מול הרשימה המשותפת

גם החברים האלה מגיעים כל אחד מצד אחר לחלוטין של הקשת הפוליטית, אבל החליפו תפקידים: ישראל ביתנו, שנחשבה למפלגה חזקה בבחירות הקודמות, נחלשה הפעם אחרי עניינים פנימיים ופרשיות משפטיות, והרשימה המשותפת, איחוד של מפלגת חד"ש והמפלגות הערביות, מסתמנת כבעלת פוטנציאל להיות אחת מהמפלגות החזקות בבחירות הקרובות. מה שמשותף להם, בכל זאת, הוא השימוש בצבע האדום.

ליברמן לא מתבייש להשתמש בצבע האדום. דיברנו בפוסטים הקודמים על כך שמפלגות אוהבות להשתמש בצבע האדום כדי לייצג את "הרעים", במודעות שוליות יחסית. האדום מייצג את ביבי במודעות של המחנה הציוני, ומייצג את הערבים במודעות של הבית היהודי. ליברמן, עם זאת, הביא את הצבע האדום למרכז, ביחד עם הבחירה שלו להציג דעות תוקפניות יחסית – עונש מוות למחבלים, במקרה של המודעה למטה, ואפילו הציטוט של ז'בוטינסקי במצע המפלגה, שטוען שמנהיג טוב צריך להיות "גאון, נדיב ואכזר".

safe_image
הרשימה המשותפת, מצד שני, הם המפלגה היחידה שעושה שימוש חיובי בצבע האדום בבחירות הנוכחיות. לאדום יש כמה קונוטציות טובות בשביל המפלגה הזו – חד"ש מתהדרים במצע קומוניסטי שגאה בגוון האדום שלו, והאדום, ביחד עם הירוק והשחור שמעטרים את מודעות החוצות של המפלגה, מתקשר לדגל פלסטין.

ShowImage

ש"ס – שחור ולבן
ואחרונים חביבים בסקירה של מערכת הבחירות הנוכחית הם ש"ס. בבחירות הקודמות, טרם פטירתו של הרב עובדיה יוסף שהיה דמות חשובה מאחורי המפלגה, הצבעים שליוו את התעמולה היו גווני שחור, זהב וכחול כהה. הבחירה בשחור וזהב הייתה מעניינת ואמיצה – שחור זה צבע שלילי וכבד, וזהב יכול להתפס כצבע בוהק וחסר טעם אצל אנשים מסויימים, אבל ביחד הם יצרו שפה חזותית אחידה שמדברת לקהל המצביעים החרדי-דתי של המפלגה.

10940601_764322436954563_6500315494900363731_n
במערכת הבחירות הזו, ש"ס עברו שינוי מוחלט מבחינת המיתוג. הם מנסים לפנות הפעם לקהל המזרחי ולבני המעמדות הנמוכים, ולא רק לקהל החרדי והדתי. הצבעים שמלווים הפעם את הקמפיין הם רק שחור ולבן, שמנסים ליצור אוירה של אותנטיות, שפת רחוב ופשטות. לש"ס אין אתר בית, והרשתות החברתיות שלהם לא פעילות במיוחד, בהתאם לעולמו של קהל היעד. לכן הבחירה בשחור לבן שמתכתבת עם פשקווילים ושלטי זירוקס אחרים הגיונית פה.

—-

וזהו, בכך סיימתי את סקירת מערכת הבחירות 2015. לכו להצביע!

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s