הסיפור מאחורי: דתות במשחקי הכס

רשומה רגילה

כבר הרבה זמן שלא כתבתי על משחקי הכס, וזה די משונה, בהתחשב בעובדה שהציפייה בין פרק לפרק – שלא לדבר על הציפייה לספר השישי – ממלאת לי את רוב הזמן בחודש האחרון. אז הפעם החלטתי לבדוק מה המקורות וההשראות האמיתיות מאחורי הדתות בעולם משחקי הכס\שיר של אש וקרח, מה זה אומר על הבתים השונים, ולמי יש את החגים הכי שווים. . בעולם של ששאו"ק יש ארבע דתות עיקריות (אני מתעלמת פה מאמונות שונות של אנשי אסוס, לדוגמא, או השבטים הקטנים, כי אנחנו לא יודעים עליהם מספיק) שאנחנו יודעים עליהן עד כה, חלקן מרכזיות וחלקן שוליות יותר. מאחורי כולן ניתן למצוא הקבלות לעולם שלנו, אז בואו ונתחיל:

האלים הישנים

מה: האלים הישנים הם האמונה הכי ותיקה בווסטרוס, והאלים עצמם מוגדרים בתור רוחות או ישויות שנמצאות ביערות. המאמינים באלים הישנים מתפללים אליהם בעצי לב – עצים שגולפו בהם פנים ע"י ילדי היער – תושבי ווסטרוס לפני אלפי שנים. הדת הזו הייתה הכי פופולרית בווסטרוס עד לפלישת האנדלים שהביאו איתם את האמונה בשבעה.

מי מאמין בהם: ילדי היער, הפראים, בתי הצפון (באופן בולט, הסטארקים).

הקטגוריה הדתית הכי קרובה לאלים הישנים בעולם שלנו, היא פאגאניזם. היו הרבה דתות שניתן לשייך אותם לעולם הפגני – בעת העתיקה דרואידים קלטים, אשורים ועובדי אלילים שונים, ובעת המודרנית יותר – וויקה. הפאגאנים והניאו פאגאנים מאמינים במספר רב של אלים ובכוחות הטבע, כמו מאמיני האלי הישנים – האלים נמצאים אצלם בכל סלע ועץ, והטבע הוא קדוש. הפאגאניים היו ידועים כסבלנים לאמונות שונות משלהם – שהרי, היו אינספור אמונות פאגאניות באלים שונים ומשונים, ועוד דבר שמשותף לפאגאניים ולמאמינים באלים הישנים – שניהם נדחקו לחלוטין על ידי דת חדשה – הנצרות, ולעומתה – האמונה בשבעה.

איור של דרואידים מתפללים סביב לעץ קדוש

איור של דרואידים מתפללים סביב לעץ קדוש

האמונה בשבעה

מה: האמונה העיקרית והכי גדולה בווסטרוס של ימינו. היא החלה להתפשט בווסטרוס לאחר פלישת האנדלים, שהביאו אותה עימם. הדת מתבססת על אמונה באל אחד שיש לו שבעה אספקטים שונים – האב, האם, הבתולה\העלמה, הזקנה, הלוחם, הנפח והזר. שלושה מהאספקטים הללו נשיים, שלושה גבריים, ואחד חסר מין (הזר). הסימן של הדת הוא כוכב משובע (דהינו, עם שבעה חודים), שדומה מעט לפנטגרם או למגן דוד.
מי מאמין בהם: רוב תושבי ווסטרוס – אנשי המרכז והדרום, לדוגמא: הלאניסטרים, בית טיירל.

 ג'ופרי ומרג'רי בספט של מעלה מלך

ג'ופרי ומרג'רי בספט של מעלה מלך

הדת המקבילה לאמונה בשבעה, בעולם שלנו היא נצרות קתולית – קביעה שגם אושרה על ידי ג'ורג ר. מרטין בעצמו. במקום השילוש הקדוש שמייצג אל אחד, יש לנו שבעה אספקטים של אותו אל. במקום כנסיות יש לנו ספטים, ובמקום כמרים יש לנו ספטונים. יש אחיות שקטות שמקבילות לנזירות. כפי שציינתי קודם, בדומה לנצרות, גם זו דת שהתפשטה בתחילת הדרך ע"י כיבוש והמרה. המעבר של ווסטרוס מדתות שונות, ובראשן האמונה באלים הישנים אל האמונה בשבע, מקבילה לתהליך שעבר העולם שלנו עם התפשטות הנצרות באימפריה הרומית.

כנסיית ויטוס הקדוש בפראג, צ'כיה

כנסיית ויטוס הקדוש בפראג, צ'כיה

האל הטבוע
מה: האמונה הנפוצה באיי הברזל. אנשי איי הברזל מאמינים שבני האדם נולדו ממים, ולמים ישובו. האל הטבוע הוא אל כוחני ולוחם, והם מאמינים שהם נבראו בצלמו כדי ללחום, לבזוז ולכבוש. יש תמה של חזרה לתחיה בדת זו – הם מאמינים שהאל הטבוע היה דמוי אדם שטבע וחזר עוצמתי יותר, והמשפט שמסמל את האמונה הזו הוא "What is dead may never die but rises again harder and stronger".

לוחמים שימותו בקרב יזכו לחיי נצח ויחיו לעד באולמותיו של האל הטבוע מתחת לאוקיינוס. לאל הטבוע יש אויב בשם אל הסערה – הוא חי בעננים ושולט בעורבים. הוא מנסה לפגוע בבני הברזל והוא אחראי על מזג אויר רע (ובאופן ספיציפי, סערות) בים.
מי מאמין בהם: אנשי איי הברזל


תיאון גרייג'וי פוגש בכומר של האל הטבוע

תיאון גרייג'וי פוגש בכומר של האל הטבוע

במבט ראשון, האל הטבוע, וכל האמונה בכוחו המיסטי של הים מזכירה קצת את המיתוס של קת'הולו של לאבקראפט, אבל זו השפעה ספרותית. הדת שהכי דומה לדת האל הטבוע היא המיתולוגיה הויקינגית. מעבר לחיבה ההדדית של הויקינגים ואנשי איי הברזל לביזה ולחימה, גררמ מודה שהוא לקח את ההשראה לחיי הנצח באולמו של האל הטבוע מהאמונה הויקינגית של מות גיבורים בוולהלה.
בעוד שאצל הויקינגים אל הסערה הוא ת'ור הגיבור, אצל איי הברזל הוא האיש הרע. מבחינת התיאור שלו בתור אל שיושב בין העננים ומשתמש בעורבים בתור שליחים, הוא דומה לאודין, מלך אסגרד. האל הטבוע, לעומת זאת, דומה ביותר לאלי הנורדים ראן  ואגיר. כנראה שצמד האלים האלה הם מישמש של כל הפנתאון הויקינגי, ואני ממליצה לקרוא עליו כי הוא ממש מעניין.

ransembrace

האלה הנורדית ראן – ציור של אליזבת אלבה

ר'הלור, אדון האור

מה:  האמונה בר'הלור מגיעה מאסוס שמעבר לים, ויש לו תומכים מעטים בווסטרוס. הוא נקרא גם האל האדום או אל הלהבה. אנשי הדת שלו נקראים כוהנים אדומים, והטקסים שחוגגים את האמונה בו כוללים דגש על אש ואור, והכוהנים האדומים טוענים שהם יכולים לראות בלהבות את העתיד. הכוהנים האדומים הם בין המאמינים הפאנטיים ביותר בעולם של ששאו"ק, והם שוללים כל דת אחרת ונוהגים להשמיד את הפולחנות שלהם – המזבחים של המאמינים בשבעה, והיערות של האלים הישנים, ולא בוחלים ברצח או קורבן אנוש כדי להשיג את "רצונו" של ר'הלור (יש לציין שגם האנדלים, שהאמינו בשבעה, כרתו את יערות האלים הישנים).

לר'הלור יש אל מקביל שמייצג את הצד של החושך והקור, והוא נקרא פשוט "האחר". המאמינים בר'הלור חייבים להמשיך בפולחן שלו כי אחרת האחר ינצח וחושך נצחי ירד על העולם. עוד דמות בפולחן של האל ר'הלור היא אזור אזאי, שהיא דמות נבואית – ככל הנראה, בן מלוכה שעדיין לא יודע את חשיבותו – שאמורה להכריע את הקרב המתמיד בין ר'הלור לאחר.

  מי מאמין בהם: מליסנדרה, ת'ורוס ממיר, האחווה ללא דגלים, סטאניס ברת'יאון ואנשיו, תושבים רבים מאסוס.

מליסנדרה מנחה טקס לכבוד ר'הלור

מליסנדרה מנחה טקס לכבוד ר'הלור

לדעתי, האמונה בר'הלור יוצרת את הדת הכי מעניינת בעולם ששאו"ק, מאחר שהיא מקבילה לדת פחות מוכרת – דת זרתוסתרא הפרסית. המאמינים בדת זרתוסתרא יצרו אבחנה חדה של טוב ורע, אור וחושך, חיים ומוות. העולם שלנו היה רק שדה קרב של כוחות האופל והאור. האל הטוב, שמקביל לר'הלור, נקרא אהורה מזדא,  שהיה אל האור והחוכמה. האל הרע, שמקביל לאחר נקרא אהרימן, והוא אל החושך והרשע. שני האלים האלה הם אחים, והם נמצאים במאבק מתמיד.
גם המאמינים בדת זרתוסתרא השתמשו באש לחגיגות פולחניות, ופנו למדורות או לנרות בזמן תפילות.

טקס למאמיני דת זרתוסתרא באיראן

טקס למאמיני דת זרתוסתרא באיראן

יש בעולם של ששאו"ק דתות נוספות, שוליות, כמו האמונה של הדות'ראקים באל-סוס, שהושפעה מדתות כנעניות מוקדמות, ואל המוות בעל הפנים הרבות, שמזכיר במקצת הינדואיזים. למי שרוצה לדעת עוד על הדתות בעולם ששאו"ק, אני ממליצה לראות את הוידאו הזה של גררמ מספר על ההשראות שלו בתחום.

*תודה לעידו שלמה על ההגהה!

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s