ניתוח צבעוני: משחקי הכס – חלק אחרון

רשומה רגילה

בשעה טובה ומוצלחת הגענו לחלק האחרון בסדרה. יש עוד הרבה בתים ומשפחות שלא הגעתי אליהם, מחמת ספויילרים או סתם חוסר זמן – מרטל, טיירל, בולטון ועוד. אבל הייתי רוצה לסיים את סדרת הפוסטים הזו עם משמר הלילה, והצבע השחור.

 בעוד שלכל בית בעולם של שיר של אש וקרח יש צבא משלו, ובתים שנלחמים תחת דגלו, משמר הלילה הוא יחידה צבאית עצמאית שפועלת בלי קשר לבתים המסוכסכים של ווסטרוס. הם נייטרליים, ומסיבה טובה – מטרתם היחידה היא לשמור על החומה הענקית שמפרידה בין ווסטרוס לאיזורי השלג הלא נודעים של הפראים, ויותר גרוע – האחרים. הם הארגון הצבאי הכי ותיק בווסטרוס. לאחר הקמתו, כ-8000  שנה לפני אירועי משחקי הכס, הוא נחשב ליוקרתי והשתווה למשמר המלך. עם הזמן, הוא הפך להיות ארגון של דחויים, פושעים וממזרים – כמו לדוגמא, ג'ון סנואו.

בהתאם לחברה הפיאודלית של ששאו"ק, יש בארגון אך ורק גברים, וכשגבר מצטרף למשמר הלילה, הוא מחוייב למשמר עד סוף חייו. המצטרף משאיר את חייו הקודמים מאחוריו – אם ביצע פשעים, הם נמחקים לו, אך הוא נוטש את בית אביו. הם לא יכולים לקחת בעלות על נחלות, לא יכולים לשאת אישה או להביא ילדים. הם מחוייבים לנטוש את הנאמנויות הקודמות שלהם לבתי אב או מלכים – בקיצור, התגייסות לקבע , לכל החיים, בלי חמשוש או רגילה.

ל"צבע" השחור יש משמעויות רבות. צבע במרכאות כי הרי שחור הוא לא בדיוק צבע, אלא יותר העדר האור. הוא מתקשר לאבל, דכאון, מסתורין וחשכה, ומשויך להרבה מאוד ארגונים פורמליים – מצד אחד, ארגונים מבודדים וצנועים כמו נזירות וכמורה, מצד שני לארגונים לוחמים – משטרה, צבא, ואפילו נינג'ות, ומצד שלישי – זה הצבע הכי פופולרי אצל המשוייכים לתת-תרבויות – פאנקיסטים, מטאליסטים, גותים וכו' – כצבע של מרד והשתייכות לקבוצה אלטרנטיבית. משמר הלילה מתאימים לשלושת הקבוצות –

  • הם מבודדים – ממוקמים בצפון הרחוק והכמעט בלתי נגיש.
  • הם לוחמים – אמנם יש גם בנאים ואנשי משק בית במשמר הלילה, אבל המטרה העיקרית שלו הוא הגנה.
  • הם דחויים – השחור מפריד אותם משאר אנשי ובתי ווסטרוס, שכפי שראינו – משתמשים בצבעוניות כדי לייצג רעיונות וערכים.
Untitled-1

היי קוטור שיכל ללכת יופי עם המדים של משמר הלילה. מימין – חליפה של ארזו קפרול, משמאל מגפיים של ריק אוונז. מתוך הפינטרסט המעולה גיים אוף סטייל

ראוי לציין גם את הניגוד הספרותי בין משמר הלילה למשמר המלך. מצד אחד – משמר הלילה השחורים, העזובים, האאוטסיידרים והאנדר-דוגים. להצטרף למשמר הלילה הפך להיות עונש וגזר דין אכזרי שמחליף מוות. מצד שני – משמר המלך הזהובים והלבנים, היוקרתיים והנחשבים. עם זאת, בעוד שמשמר המלך מייצגים את האור, ומשמר הלילה מייצגים את החושך – איפה יש אנשים יותר הגונים ו"טובים"? אנשי איזו קבוצה נאמנים לערכים, עד כדי כך שהיו מוכנים להגן עליהם במחיר חייהם?

——

jonsnow

ביקום של ששאו"ק אנשי משמר הלילה מכונים גם "עורבים". עורבים זו חיה שחוזרת המון פעמים ביקום זה – העורבים הם אלה שמביאים מכתבים עם בשורות רעות ("Dark Wings, Dark Words"), עורב עם שלוש עיניים מופיע תדיר בחלומותיו של בראן (ואגב, בראן זה עורב בוולשית. שלוש העיניים כנראה מרפררות להיותו ווארג, משנה צורה – העין השלישית וזה), והספר הרביעי נקרא משתה לעורבים. אגב, כנראה שיש משמעות גם להבדל בין crow ל-raven, אבל הידע הביולוגי שלי לא מספק דיו כדי לדעת מי מופיע מתי.

במיתולוגיה, העורב מייצג אבל, מוות ובשורות רעות. הוא מופיע תדיר עם מוריגן, אלת הקרב האירית, והאל-גיבור הוולשי בראן המבורך (שכנראה היה ההשראה לבראן שלנו).לאודין יש שני עורבים שמשמשים בתור שליחים, אצל השבדים מאמינים שעורבים הם רוחות רפאים של גברים שמתו בקרב, ובמיתולוגיה היפנית עורב בעל שלוש רגליים מופיע בתור שליח האלים.

משמר הלילה נאמן לאורך אלפי שנים לבית סטארק, מאחר שהוא הבית השולט הכי צפוני, והוא זה שהכי מוטרד מהקורה בחומה.  מה שנוצר, אם כך, זו ברית בין עורבים לזאבים – שזו ברית שניתן לראות רבות בטבע. שתי החיות קרניבריות, אך בעוד שהזאבים הורגים את הטרף שלהם, העורבים מסתפקים בשאריות (אם נחזור להקבלות המיתולוגיות – בנוסף לשני עורבים, לאודין גם היו שני זאבים – והרי המיתולוגיה הנורדית היא השפעה אדירה על גררמ). לפעמים העורבים מובילים את הזאבים לטרף.

הבלוג המעניין הזה (שווה להציץ בו, ורק בשביל המקורות התנכיים של השם "עורב") מוסיף ומציין עוד הקבלה מלא אחר מאשר ספר שופטים התנכ"י , פרק ז': "וַיִּלְכְּדוּ שְׁנֵי-שָׂרֵי מִדְיָן אֶת-עֹרֵב וְאֶת-זְאֵב, וַיַּהַרְגוּ אֶת-עוֹרֵב בְּצוּר-עוֹרֵב וְאֶת-זְאֵב הָרְגוּ בְיֶקֶב-זְאֵב, וַיִּרְדְּפוּ, אֶל-מִדְיָן; וְרֹאשׁ-עֹרֵב וּזְאֵב–הֵבִיאוּ אֶל-גִּדְעוֹן, מֵעֵבֶר לַיַּרְדֵּן."

האם אלה השמות האמיתיים של הקצינים? או שמדובר בכינוי שאנשי מדיין הדביקו להם, כדי לספר לנו משהו אודותיהם?

תמה ונשלמה סדרת הפוסטים על משחקי הכס ושיר של אש וקרח. תודה שקראתם , אני נהניתי לכתוב מאוד. אין לי מושג על איזה ספרים\סדרה לכתוב להבא, אבל אתם מוזמנים להציע.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s