ניתוח צבעוני: משחקי הכס, חלק ה’

רשומה רגילה

והנה, הגענו לבית הכי פחות פופולארי בממלכה. הם לא אמיצים ו"טובים" כמו הסטארקים, לא תחמנים כמו הלניסטרים, לא אנדרדוגים כמו הטארגריינים, ולא ויקינגים-לאבקרפטיים כמו גרייג'וי. בית באראת'און! 

בעולם של ששאו"ק, הם הבית הכי צעיר, והם יושבים בטירות קץ סופה ודרגונסטון.  אנחנו מתחילים את הסדרה כאשר רוברט באראת'און, האח הבכור, שולט בממלכה ונשוי לסרסיי לניסטר הבוגדנית. לאחר מותו (זה קורה בסוף הספר הראשון, אל תקטרו על ספויילרים), מתחיל הקרב על הירושה בין אחיו – סטניס, האח הבינוני, הקשוח וחמור הסבר, ורנלי, האח הצעיר, הכריזמטי והידידותי.

הצבעים של בית באראת'און הם צהוב (זהב) ושחור. החיה שמייצגת אותם היא אייל. אייל היא חיה פופולרית מאוד בסמלי מלוכה,  בייחוד במדינות צפוניות. אפשר לראות אותו חוזר הרבה פעמים בדגלים של אביריות ואצילויות בנורבגיה, שוודיה וגרמניה. האייל מסמל בתרבויות שונות אומץ וחוזק, מנהיגות ומהירות. קרני האייל, שמשמשות בתור עיטור עבור בית באראת'און (שימו לב לשרשרת של רנלי ולכתר של רוברט), הן ייצוג משני לכוח מיני עבור האיילים – האייל עם הקרניים הכי גדולות ינצח, ככל הנראה, בקרבות, ויזכה בכל האיילות. רוב האיילים יכולים להשיל את קרניהם באופן שנתי, והקרניים זכו למשמעות מיסטית של התחדשות. בחלק מהדתות, כמו אצל הוויקה יש את דמות האל בעל הקרניים, שמייצג גבריות, פראות ועוצמה. אפשר לקרוא עוד על סמליות האייל והקרניים במיתולוגיות קלטיות (שהיו השראה לג'ררמ בעיצוב בית באראת'און) כאן.

250px-House_Baratheon

האחים לבית באראת'און מתוארים בספר השני ע"י דמות משנית בשם דונל נוי, נפח שמשרת על החומה, בתור מתכות – "Robert, he was true steel. Stannis is iron, hard and brittle, he'll break before he bends. Renly, that one, he is copper, shiny but not worth much." רוברט אמנם היה פלדה – קשוח, קשה וחד, אבל הוא נעלם מהמערכה בסוף הספר הראשון, לאחר תאונת ציד. סטניס הוא ברזל – גרסא חלשה יותר של פלדה. הוא חזק ועמיד, אבל אין לו עדינות וגמישות. הוא לא מסוגל להתאים את עצמו לאחרים, ועקשנותו מכניסה אותו להרבה מאוד צרות במהלך הספר. רנלי הוא נחושת, הוא יפה ונגיש, אבל "זול" – לא שווה הרבה במציאות הימי-ביניימית של ששאו"ק, ומן הסתם לא שווה כלום מול ברזל ופלדה.

רוברט, האח הבכור, מתחיל את הסדרה בתור שליט הממלכה. בתור מלך אפשר למצוא הקבלות בינו לבין דמותו ההיסטורית של הנרי השמיני – מלך עגלגל, חובב תענוגות, קרב ותחרויות. ראוי לציין, שזה יכול להפוך את מקבילתה ההיסטורית של סרסיי לאן בולין, אחת מנשותיו של הנרי השמיני, שהוצאה להורג באשמת גילוי עריות עם אחיה. לקראת סוף הספר הראשון הוא מת לאחר תאונת ציד, בה נוגח ע"י חזיר בר. בעוד שגם חזיר הבא הוא חיה שמופיעה לא מעט בסמלי מלוכה, אין לה את החן, האומץ והנועזות של האייל – זו חיה בוטה, מלוכלכת וגסה – סוג של ייצוג של פרצופו האמיתי של רוברט. מותו של רוברט גורר את הוצאתו להורג של נד סטארק, שהיה חבר יקר וותיק שלו, אבל "הפריע" להשתלטות של בית לאניסטר על השלטון.

אז לאחר מותו של רוברט, מתחיל הקרב על הירושה, והאחים שנותרו – סטניס ורנלי – מתפצלים לשתי מחנות, וגם עוטים צבעים נפרדים. רנלי, האח הצעיר, מציג דגל של אייל זהוב על רקע ירוק – למעשה, אותם צבעים בדיוק של בית טיירל, כדי לייצג את נאמנותו אליהם. רנלי נשוי למרג'רי טיירל, אך למעשה שוכב עם אחיה, לוראס האביר. רנלי עדין וחביב יותר מאחיו הגדולים, וזוכה לחיבה גדולה מהעם – אפילו שברור שאין לו את יכולות הקרב והנרחצות שנדרשות כדי להיות מלך. החיילים שלו נאמנים לו, שומרת הראש הפרטית שלו, בריאן, מאוהבת בו לחלוטין, ואפילו בית סטארק – רוב וקייטלין – מציעים לו ברית בספר השני, כדי לכבוש את הממלכה. רנלי, בקצרה, הוא נייס גיי, וכידוע – בווסטרוס זה מתכון לצרות, ואכן, בסוף העונה השניה, הוא נרצח ע"י סטניס (בסיועה של מלסינדרה, הכוהנת האדומה).

האחרון שנשאר מהאחים בסוף העונה השלישית הוא סטניס. מאחר שילדיה של סרסיי הם ממזרים, הוא יורש העצר האמיתי, והעובדה הזו גורמת לו להיות נחוש ולא לבחול באמצעים בדרך אל הכס. גם הוא משנה את צבעיו לאחר התפצלות האחים למחנות, ודגלו הופך לאייל שחור, על רקע לב אדום בוער – סמלו של אל האור,  ר'הלור. סטניס מושפע מאוד מקסמיה של מליסנדרה, הכהנת האדומה, שמגיעה לדרגונסטון מאחר שהיא בטוחה שסטאניס הוא המלך הגואל, אזור- אהאי, שיכבוש את הממלכה. אם הקבלנו בין רוברט להנרי השמיני, אגב, אפשר להקביל את מערכת היחסים בין סטניס למליסנדרה למערכת היחסים בין ארתור למורגנה-לה-פיי (ואז, זה הופך את חרבו של סטניס, לייטברינגר, לאקסליבר?) אפשר לקרוא עוד על ההקבלה הזו בפוסט המצויין הזה. מליסנדרה משכנעת את סטאניס להשתמש בכישוריה (ובה) כדי להשתלט על הממלכה, להרוג את רנלי, ולהטיל קללות על המלכים האחרים. סטאניס עיוור לחלוטין ושוכח את משפחתו ודרכו המכובדת והמתוכננת מול מליסנדרה, ונכנע לה לחלוטין. עם זאת, המקורבים לסטאניס (ויש לציין שגם רוב מעריצי הסדרה והספרים) חושדים במליסנדרה – כמו דאבוס, אביר הבצל, שהיה מקורב לסטאניס אך נושל מכבודו ונשלח למאסר לאחר שהעז לצאת נגדה.

ראוי לציין שנוצרת פה הקבלה מאוד מעניינת בין רוברט לסטאניס. לשניהם יש אישה שחותרת רעות נגדם ומשפיעה עליהם (סרסיי שרוצה רק את טובת ילדיה, ומליסנדרה, שלא ברור מה המניעים שלה לחלוטין), וחבר וותיק שמנסה להזהיר אותם מפניה – עבור רוברט זה נד, שמוצא להורג, ועבור סטאניס זה דאבוס, שנשלח לכלא.

אז מה צפוי הלאה לבית באראת'יאון? סטאניס, כאמור, הוא היחיד שנשאר. אפשר להתייחס לרמזים שיש לנו בינתיים – אם סטניס ברזל, ומליסנדרה אש – כששורפים\מחממים ברזל, הוא הופך לפלדה. האם מליסנדרה הולכת לחשל אותו? האם היא הולכת להפטר ממנו על הדרך, כדי להשיג את המטרות הלא ברורות שלה?  במי יתמכו אנשי ווסטרוס – בסטאניס או בדאנריז? כל זאת ועוד בעונה הבאה (סתם, ממש לא. אני מחכה לספר השישי כמו כולם).

ובכך תם הסיכום הגדול על בתי ווסטרוס. בחלק הבא והאחרון נדון בכמה בתים שוליים, דמויות ללא בתים, והערות כלליות שעלו לי תוך כדי כתיבה. אשאיר אתכם עם לינק ללוח פינטרסט מצויין שמציג את הצבעים של עולם ששאו"ק בתור השראות של עיצוב אופנה ופנים. עד הפעם, זכרו: האינטרנט אפל ומלא זוועות.

*תודה רבה לעידו שלמה, חובב ששאו"ק ו-וויקיפדיה מהלכת לתחום, שעזר לי עם הפוסט.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s