ניתוח צבעוני: משחקי הכס, חלק ד'

רשומה רגילה

היום נתעסק באחד הבתים ה"שוליים" יחסית בממלכה, שהולך ותופס חשיבות עם התקדמות הסדרה (אשתדל לא לתת פה ספויילרים מעבר לתכנית הטלויזיה, במידה וכן הם יהיו מסומנים באזהרה) – בית גרייג'וי.

בית גרייג'וי הוא בית של יורדי ים,  ששולט באיי הברזל. איי הברזל קודרים ואפלים, והבית שרד ושגשג בעיקר בזכות פשיטות על שכניו.  בעולם שלנו, אפשר להקביל אותם לויקינגים\נורדים. סמל הבית הוא תמנון\קראקן ענק וזהוב על רקע שחור. הזהב מסמל את העליונות שלהם (כפי שהיו רוצים לשדר, הכוונה) על הבתים האחרים, והשחור את הפחד שהם רוצים להנחיל באויביהם. מבחינה רעיונות וצבעונית הם דומים לבית סטארק, ואכן הבתים החלו את יחסיהם בסדרה בסוג של הפסקת אש או ברית קרה , כאשר ת'יאון "הוענק" לבית סטארק בתור שוליה\בן ערובה. גם הם, כמו בית סטארק, מאמינים באלים ישנים, ובאופן ספיציפי באל הטבוע. האמונה שלהם גורסת שלאחר מותם הם יגיעו למנוחה ונחלה בגן העדן שממוקם בים, ולכן בית גרייג'וי ושאר אנשי איי הברזל עוברים תהליך שמזכיר הטבלה בפטיסטית. ההשראה לאל הטבוע ולכל מערכת האמונות שלהם, שמבוססת על היותם יורדי ים, הגיעה כנראה באופן ספרותי מקת'הולו של לאבקראפט.  הם קשוחים, קרים, מחוספסים ואוחזים במורליות נייטרלית ואפורה.

בני המשפחה שהסדרה עוסקת בהם במיוחד הם באלון, אב המשפחה הקשוח והמנוכר, יארה, בתו הלוחמת (והדמות הנשית היחידה בסדרה שלובשת מכנסיים!) והבנו הצעיר ביותר, ת'יאון. ת'יאון הוא דמות שעוברת תהליך מרתק בסדרה (וזהירות, פה יבואו קצת ספויילרים), ולכן אני רוצה להתרכז בעיקר בו.
ת'יאון הוא בנו היחיד של באלון (שני הבנים האחרים נהרגו במלחמה).  הוא מתחיל את הסדרה, כאמור, בתור בן ערובה\שוליה של בית סטארק, שמקבלים אותו באופן ידידותי יחסית, ויש אפילו חברות\אחווה בינו לבין רוב סטארק, שקרוב לגילו. הוא מציל את בראן בספר הראשון מידיהם של פראים, ונלחם לצידו של רוב סטארק בספר השני.

תיאון גרייג'וי בעונה הראשונה

תיאון גרייג'וי בעונה הראשונה

כל עוד שתיאון בצד של משפחת סטארק – שהרי, הוא הצטרף אליהם בגיל צעיר מאוד והם בעצם המשפחה המאמצת שלו, ניתן לראות אותו בצבעים ובבגדים שמזוהים עם משפחת סטארק. פרוות, עור, צבעי אפור וירוק. עם זאת, הוא לא חלק מהמשפחה. כמו ג'ון סנואו, שתמיד עטה בגדים כהים יותר, כרמז מטרים על הצטרפותו למשמר הלילה, גם גרייג'וי היה אאוטסיידר. שניהם רוצים להוכיח את עצמם ולזכות בכבוד בני משפחתם, אבל קייטליין לא מאשרת את ג'ון, ומשפחתו של תיאון נפטרה ממנו בהזדמנות הראשונה שהייתה להם.  תיאון מנסה לרצות את משפחת סטארק והוא מתחבב על חלקם, אפילו שמעמדו אצלם זמני.

(הערה: מפה ואילך יוצרי הסדרה החליטו לקחת חירות אמנותית ולשלב בין הספרים הבאים בסדרה – הרביעי והחמישי לבין ספרים מוקדמים יותר, אז אני לא אחראית לספויילרים).

אחרי שרוב הופך להיות מלך הצפון, הוא שולח את ת'יאון בתור השגריר שלו אל אביו, באלון גרייג'וי באיי הברזל, כדי להציע להם ברית במידה וילחמו בלאניסטרים לצידם. ת'יאון מגיע לשם ולא מזוהה ע"י אף אחד מהתושבים, ואפילו לא מזהה את אחותו שמטרילה אותו בצורה די אפית ומרושעת. ת'יאון מגיע לאיים ומקווה להרשים את אביו בתכשיטים ובכבוד שלו הוא זכה בווינטרפל, אבל במקום זאת הוא זוכה ללעג ממשפחתו – אחותו משפילה אותו ואביו מזלזל בו.
בסצנה המצורפת, שלדעתי היא הנקודה בו ת'יאון מאבד את זה, ניתן לראות שהוא לובש שכמיה וחולצה ארוכה, שמזכירה מעט שמלה, בעוד אחותו, יארה, היא הגברית והמחוספסת. היא זו שמובילה אותו על סוס, בעוד שהוא מנסה לפתות אותה (טוב, בתכלס הוא אמור להיות בגיל ההתבגרות, זה בסדר). המדים שלו אפורים\חומים, בצבעים של הסטארקים, בעוד שיארה לובשת כחול פלדה שמזוהה עם הים , סערות, ומשפחת גרייג'וי. הוא מגיע לטירה ושם אביו צולף בו במשפטים ציניים ומנוכרים, והאח הבוערת היא הדבר היחיד שחמים ומשפחתי. באלון לובש בגדים אפורים-כחולים,כמו יארה , שיוצרים קונטרסט עם בגדי העור ושרשרת הזהב שלצווארו של ת'יאון, והוא אפילו לועג לו עליה ותולש אותה.

באלון ויארה לועגים לת'יאון ולגבריות שלו, ובאלון נותן ליארה את הכבוד להוביל את הצי לכבוש את הצפון. בשלב הזה, ת'יאון, אכול קנאה וכעס על משפחתו, מאבד לחלוטין את הנאמנות שלו למשפחת סטארק ומוותר על משימת השליחות שלו לטובת ניסיון נוסף להוכיח את עצמו לאביו. הוא כבר לא דמות נייטרלית שבצד של "הטובים", אלא עובר תהליך שממקם אותו בתור אחד מ"הרעים" בספר השני. לקראת סוף הספר, ת'יאון פושט על ווינטרפל שנשארה נטושה כמעט לחלוטין, כי כמעט כל אנשיה בקרב לצידו של רוב סטארק. ת'יאון מבצע אקט נואש לחלוטין, בו הוא שוב מנסה להוכיח את הגבריות ואת הכבוד שלו בפשיטה על טירה שמאוכלסת בקשישים (המאסטר לווין, שמכיר את ת'יאון מילדות ומתחנן אליו שיחזור בו), נשים (אשת הפרא אושה, נאן הזקנה), רפי שכל (הודור? הודור) וילדים – בראן וריקון, שהוא לוקח בני ערובה, כנקמה על היותו בן ערובה של הסטארקים.  ומכריז על עצמו כלורד ווינטרפל החדש.
עם זאת, כזכור, המצור לא הולך משהו לת'יאון, מאחר שבראן וריקון ובורחים, בית בולטון משתלט על ווינטרפל ומעלה אותה באש, והוא נופל בשבי.

בספרים שלאחר מכן, דבר שלא הורגש בעונות עצמן, אנחנו לא שומעים דבר על ת'יאון. הוא נחשב למת, והעדות היחידה להיותו בשבי היא חבילה מיוחדת שנשלחת לבאלון גרייג'וי ע"י רמזי בולטון, שמכילה את איבר מינו של ת'יאון. באלון ויארה לא מתרגשים מהחבילה ומוותרים על ת'יאון. לא אתעסק בכך כאן, כי הפוסט מספיק ארוך, אבל אפשר לקרוא ניתוח מרתק על הסירוס והחשיבות של פאלוסים בתרבות הנורבגית כפי שהיא משתקפת בבית גרייג'וי בבלוג המעניין הזה.

מסכן ת'יאון

מסכן ת'יאון

בספר החמישי, שמקביל לעונה השלישית (וואו, זה מבלבל), אנחנו סופסוף שומעים מת'יאון – הוא בשבי , עובר עינויים אכזריים ע"י רמזי בולטון הסדיסט. העינויים שלו מתוארים בצורה מאוד מפורטת וגרפית בספר ובסדרה, ולכן אמנע מלעסוק בהם, אבל שימו לב לפרט אחד חשוב – ת'יאון מבלה את העונה כולה ערום כמעט לחלוטין, מלבד בלוי סחבות חסר צבע. הוא הפך להיות כלום, אלמוני ונשכח. המשפחה שלו שכחה ממנו, הסטארקים הפכו לאויבים שלו, והוא הפך להיות עבד לסטיות של רמזי. אפילו שמו נלקח ממנו, ומהנסיך ת'יאון, היורש לאיי הברזל, הוא הופך להיות "סרחן" (reek) חסר חשיבות. שיערו מלבין והוא הופך להיות שברירי וחלש, הוא איבד את ייחוסו וחלק מאיבריו החיוניים,  ואפילו חלק חשוב משפיותו – הוא כבר לא זוכר מי הוא, ומזדהה עם השם סרחן יותר מהשם ת'יאון. בספר, אגב, נקודות המבט שלו לא מתוארות בתור ת'יאון אלא בתור סרחן.

בסוף הספר החמישי, רמזי שולח את ת'יאון לשליחות בשמו, והוא מלביש אותו בבגדי אצולה. ת'יאון מתחיל להזכר מי הוא, ומאוחר יותר, כאשר הוא מגיע לווינטרפל לטקס החתונה המקסים של רמזי בולטון הוא עוזר אומץ ובורח, רק כדי ליפול שבי שוב, והפעם בידי צבאו של סטניס ברתיאון.

אז מה הגורל צופה לת'יאון? האם הוא כבר מיצה את העונש שלו על כבישת ווינטרפל? האם הוא יזכה לכפרה? האם הוא יתנקם בבולטונים? לג'ורג מרטין הפתרונים.

בפעם הבאה: בית ברת'יאון, ולאחר מכן סיכום על בתים שוליים יותר בממלכה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s