ניתוח צבעוני: משחקי הכס, חלק ג'

רשומה רגילה

היום הראשון לדצמבר, מה שאומר שיש עוד פחות מחצי שנה עד לשובה המבורך של משחקי הכס. עכשיו רק צריך שמרטין יסיים את הספר השישי, ואני אהיה נועה מאושרת.

בנימה אופטימית זו, היום אעסוק בבית האאוטסיידרי אך פופולרי במשחקי הכס: בית טארגריין.

בית טארגריין הוא אחד הבתים הותיקים בממלכה,  אך כיום הוא כולל רק צאצאית אחת חיה: דאניריס, אם הדרקונים. ביקום של משחקי הכס\ששאו"ק הם מתוארים כיפי תואר, בעלי שיער בגוון בלונד-פלטינה ועיניים סגולות. אנחנו מתחילים את הסדרה עם ניסונו של ואסיריז, אחריה של דאניריז, לתפוס בחזרה את השלטון בווסטרוס ע"י השאת אחותו הצעירה (13 בלבד, בספרים) לדרוגו הקשוח. דאינריז הולכת ומתבגרת, שוכלת את בעלה ואת בנה שטרם נולד, וזוכה בכינוי אם הדרקונים לאחר ששלוש ביצי דרקון שהיו ברשותה בוקעות ומהם יוצאים שלושה דרקונים חמודים. בעונות ובספרים הבאים, דאינריז מתגלה כיותר מנערה חמודה ותמימה והופכת לשליטה כובשת ואמיצה, ובמקביל גם הדרקונים גדלים מגודל של כלבלבים בני יומם לגודל של…ובכן, דרקון.

אז אם היה לנו בינתיים את הסטארקים האפורים, הלאניסטרים האדומים\זהובים, אז דאניריז – שמצייגת, כאמור, את כל בית טארגריין – לא דובקת בצבע אחד, אלא משנה מספר גוונים במהלך הסדרה שכולם מעידים על תהליך ההתבגרות שלה.

בפרק הראשון אנחנו מקבלים את דאניריז בגוון קרם שקוף לחלוטין, בלי קישוטים ועיטורים מיותרים. הבחירה בצבע הזה, שדומה מאוד לצבע העור שלה מייצגת את השקיפות שלה בעיני ואסיריז, ואת החולשה היחסית שלה באותו רגע. ניתן להיות מעט קריפיים ולהתייחס אפילו לשדיים שניתן לראות דרך השמלה – לדאינריז אין כלום חוץ מנשיותה בשלב הזה, והיא הולכת להנתן לדרוגו ולדות'רקים בתור חפץ שאמור לעזור לויאסריז לכבוש את הממלכה.

מאוחר יותר באותו פרק, אנחנו יכולים לראות את דאינריז בשמלת כלה פשוטה בגוון סגול לילך שגם הוא חיוור ושקוף, שמדגיש את העדינות והשבריריות שלה מול דרוגו הקשוח, השעיר והכהה, הדות'ראקים – שמהווים יצוג ספרותי של המונגולים , לובשי העור והבדים המשופשפים, והסביבה המדברית והמלוכלכת. 

בהמשך העונה, דאינריז הופכת למלכת הדות'ראקים ומתחילה לצבור אצלם הערכה. היא משילה את השמלות העדינות והצבעים השקופים לטובת בגדים פרקטיים בגווני חום ואפור, עשויים עור וקנבס. היא לומדת דות'ראקית, ומתחילה לאמץ את מנהגיהם. בפרק השביעי בעונה הראשונה, בו ויאסריז מקבל סופסוף את כתר הזהב שלו, ניתן לראות שדאינריז נראית, מלבד שערה הבהיר, כמו דות'ראקית מן המניין, וככזאת היא אפילו לא ממצמצת מול העינוי שעובר אחיה.

במהלך העונות הבאות אנחנו מקבלים דאינריז בוגרת יותר, שהופכת לאישה, ועוד יותר מכך – למלכה. היא מאמצת צבע משלה – כחול בהיר, וכובשת ערים בזו אחר זו. היא משחררת עבדים, כנראה כתיקון על התחלת דרכה כשפחה של תאוות השלטון של אחיה. דאני כבר לא לא לובשת בדים שקופים אלא בגדים אטומים שמעידים על הכוח והבטחון שהיא צברה. כאשר היא רוכבת עם הדות'ראקים עדיין ניתן לראות אותה עם הגוונים החומים והבז'יים, אבל כאשר היא יושבת בערים  שאותן היא כבר כבשה, או במחנות הצבאיים שהקימה – היא מלכה לכל דבר, ומתלבשת ככזו. אפשר גם להתייחס לשכמיה הכחולה שמתחילה ללוות אותה במהלך העונה השלישית, שמתכתבת עם גלימה מלכותית. שימו לב גם לתכשיט שדאניריז מתחילה לענוד בעונה הזו, שמזכיר שיניים של דרקון – הוא מתייחס לעוצמה ולסכנה שדאניריז נושאת עימה מאז שהדרקונים נולדו.

game_of_thrones_emilia_clarke

—-

הסמל של בית טארגריין, עם זאת, שונה לחלוטין מדאינריז העדינה והנשית, אולי בגלל שהוא מייצג שושלת שכבר לא קיימת.

462px-House_Targaryen

הסמל מציג צבעים אלימים וחזקים – אדום ושחור, שמתכתבים עם הסיסמא של הבית – "אש ודם". החיה שמייצגת את בית טארגריין היא דרקון תלת ראשי. בספר דאינריז מקבלת נבואה שקשורה לאותו דרקון, כאשר היא מבקרת בבית הלא-מתים (סצנה שלדעתי ממש אכזבה בסדרה, אגב. מומלץ לקרוא אותה בספר. מומלץ לקרוא הכל בספר!). הנבואה, ואני מנסה להמנע מספויילרים (ניתן לקרוא אותה כאן) אומרת שכדי שבית טארגריין יחזור למלוך בווסטרוס, יש צורך לשלושה "ראשים" – עוד שני כובשים שיצטרפו לדאני. הבחירה בדרקון תלת ראשי מעניינת מאוד לדעתי – בניגוד לזאב, האריה, ולחיות נוספות שמייצגות בתי בממלכה, הדרקון הוא חיה אגדתית לחלוטין שלא קיימת בעולם שלנו, והיא גם אחד מהאלמנטים הבודדים של פנטזיה גבוהה בששאו"ק.  ניתן למצוא דרקונים במיתולוגיות רבות –ממיתולוגיות מוקדמות כמו הכנעית והחיטית בהן הוא מתואר כמפלצת טיפשה וענקית דמויית לטאה, המיתולגיה היוונית בה דרקונים שמרו על אוצרות וייצגו את הרוע והמעוות מול הגיבורים האמיצים, מיתולוגיות אירופאיות (ראוי לציין את האגדה על ג'ורג הקדוש והדרקון, ואת ביוולף), וכלה במיתולוגיות מזרחיות כמו דרקון המזל הסיני.

ולמה שלושה ראשים, בעצם? שלושת הראשים מתייחסים מעבר לנבואה, כמובן, לשלושת הדרקונים של דאניריז, שכולם "בניה" – שלושה ראשים שיוצאים מגוף אחד. ניתן למצוא תיאורים מיתולוגים של מגוון יצורים בעלי מספר ראשים, ביניהם סרברוס ששומר על הכניסה לגיהינום במיתולוגיה היוונית וההידרה היוונית שמגדלת שני ראשים על כל ראש שהיא מאבדת, אבל התיאור שהכי רלוונטי אלינו הוא הדרקון הסלאבי, שמתואר בד"כ עם שלושה ראשים. הדרקון הסלאבי הוא אותו אחד שמופיע באגדה אודות ג'ורג הקדוש והדרקון, והוא מייצג את השטן (כנראה בגלל דימיונו לנחש מסיפור גן עדן).

בחלק הבאים: ברתיאון, גרייג'וי וקצת על בתים קטנים אך חשובים (טיירל? מארטל? אולי בעצם משמר הלילה?).

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s