המציאות מאחורי אססין קריד

רשומה רגילה

אז לפני מספר דקות סיימתי את אססין קריד השני . לא יודעת למה לקח לי כל כך הרבה זמן להגיע לשחק בזה, אבל אני נהנית מכל רגע. מעבר לעובדה שהמשחק הזה פשוט כיפי, וממכר (אני סובלת מטטריס אפקט קשה שגורם לי לדמיין איך אני מטפסת על בנייני באוהאוס בתל אביב במקום לקחת אוטובוס. הערה: אני אפילו לא מצליחה לטפס על סולם) ויש לו סיפור מצויין שמשלב קונספירציה מופרעת עם היסטוריה חלופית – יש בו מעין סייד קווסט של איסוף יצירות אמנות מתקופת הרנסאנס. בפעם הראשונה שגיליתי שיש NPC  של סוחר אמנות, צרחות ההתרגשות שלי כמעט וריסקו את המשחק. אז מה יש לנו בינתיים? מקומות שקיימים במציאות (וברובם יצא לי לבקר!), יצירות אמנות מפורסמות ודמויות היסטוריות שמקבלות שדרוג למתנקשים אדירים או לטמפלרים מרושעים.

המשחק הראשון בסדרה, שבו אעסוק היום, מתרחש בשנת 1191, בתקופת מסע הצלב השלישי.  אתם משחקים את אלטאיר אבן-ל'אחד, מתנקש ערבי נועז. אלטאיר הוא לא סתם מתנקש אלא חבר של כבוד במסדר החששיון – מעין מסדר עתיק של מתנקשים איסלמיים חילוניים, שלחמו בטורקים ובמצרים.  במשחק, אתם לוחמים בצלבנים המרושעים, שהם גם כמובן, טמפלרים (עוד על זה בפסקה הבאה), שבאו לכבוש את ממלכת ירושליים.  בעולם האמיתי, מסדר החששיון ישבו במבצר בעיר בשם אלמות – בערבית המשמעות היא "קן העיט". אגב, גם המשמעות של השם אלטאיר בערבית היא עיט, או ציפור. לאחר שהמבצר באלמות נחרב, הם עברו למבצר בעיר הסורית בשם מסייף – ושם המשחק מתחיל להקביל למציאות.

מסייף במציאות לעומת מסייף במשחק. כל הזכויות שמורות לוויקפדיה ויוביסופט

מסייף במציאות לעומת מסייף במשחק. כל הזכויות שמורות לוויקפדיה ויוביסופט

רגע, הבנתי מה הקטע של מסדר החששיון, מה הקטע של הטמפלרים?

הכוונה בטמפלרים הם לא לאלה מהמאה ה-19 שישבו בשכונת שרונה עוד לפני שהיא הייתה טרנדית, אלא במסדר עתיק בהרבה, שענה לשם "מסדר אבירי היכל שלמה". הטמפלרים האלה היו אבירים-נזירים נוצרים, שמטרתם הייתה הגנה על ארץ הקודש בזמן מסעות הצלב. הם מנו כמה עשרות אלפי לוחמים, אבירים, רופאים ואנשי ציבור, שהגיעו מרחבי אירופה.  הטמפלרים במציאות הפסיקו לפעול באיזור המאה ה-14, אחרי סדרה של תככים, מזימות ובגידות, אבל במשחק הם אחראים לקונספירציית ענק שמשלבת תאגיד ענקי, אלמנטים מהבונים החופשיים, קפיטליזם, נאציזם וכל אירוע היסטורי שלילי שקרה באלפי השנים האחרונות.  אני בטוחה שיש מאמינים בתיאוריות קונספרציה שבטוחים שהטמפלרים זוממים השתלטות על העולם עד היום, אבל אם זה היה נכון – כנראה שהם לא ממש טובים בזה.

טמפלרים במשחק לעומת ציור היסטורי של טמפלרים

טמפלרים במשחק לעומת ציור היסטורי של טמפלרים

במשחק יוצא לנו לבקר בעוד כמה ערים מרכזיות וחשובות בתקופת מסעות הצלב – דמשק, ירושליים ועכו. הייצוג הממוחשב של הערים האלה מרשים ביותר, והפוקנציה של טיפוס על מגדלים ונקודות תצפית גבוהות מאפשרת לנו להתרשם מהן ולזהות אתרים מפורסמים.

עכו (במשחק ניתן לראות בין השאר את חומות עכו, כנסיית הצלב הקדוש, נמל עכו והמצודה ההוספיטלרית)

עכו במשחק - למעלה, לעומת עכו בת ימינו וציורים של המצור על עכו

עכו במשחק – למעלה, לעומת עכו בת ימינו וציורים של המצור על עכו

 

ירושליים (במשחק ניתן לראות בין השאר את כנסיית הקבר, מסגד אל-אקצא, כנסיית סנטה אנה ומגדל דוד)

ירושליים במשחק לעומת אתרים בירושליים - מגדל דוד, כיפת הסלע, כנסיית הקבר

ירושליים במשחק לעומת אתרים בירושליים – מגדל דוד, כיפת הסלע, כנסיית הקבר

  דמשק  (במשחק ניתן לראות בין השאר את מסגד סינאן פשא [שאגב, הוקם 400 שנה לאחר מכן], מצודת סלאח א-דין, המסגד הגדול של דמשק)

דמשק במשחק לעומת המסגד הגדול של דמשק, מבצר סלאח א-דין

 דמשק במשחק לעומת המסגד הגדול של דמשק, מבצר צלאח א-דין ומסגד סינאן-פשא

עוד על מיקומים היסטוריים שמופיעים במשחק, עם השוואה צילומית מקיפה ניתן לקרוא בבלוג The Hidden Blade.

מקומות זה מגניב, אבל מה עם הדמויות?

פה זה נעשה הרבה יותר מעניין. כמעט כל הדמויות שאלטאיר נתקל בהן במהלך המשחק הן דמויות היסטוריות. סביר להניח שהן לא היו מעורבות בשום קונספירציה חוצה עידנים ויבשות, אבל הדיוק וההשקעה ביצירת אווירה היסטורית זהה לחלוטין מורגשת.  בין הדמויות שניתן לפגוש – ואזהרת ספויילר חמורה תכנס כאן, כמובן – ואכן היו קיימות במציאות, נמצאים:

גרנייה דה-נבולוס – ראש מסדר ההוספיטליירים,  שהיו אבירים שניהלו בית חולים בירושליים. האבירים האלה גם טיפלו בחולים ובעניים – טיפול בחולי צרעת, חלוקת מזון ולבוש לעניים, וגם לחמו לצידו של ריצ'ארד לב הארי. במשחק גרנייר מוצג כרופא פסיכופט, שנוהג לבצע ניסויים על המטופלים שלו, והוא גם אחת ממטרות התנקשות שלכם.

וויליאם ממונפרט – אציל ממשפחה צרפתית ותיקה, החמישי לשמו (והיו סה"כ 10 וויליאמים ממונפרט במשפחה הזו!). וויליאם האמיתי לקח חלק במסעות הצלב השניים ולא בשלישיים, כמו במשחק. וויליאם החמישי היה כבר אדם זקן בתקופה מסעות הצלב השלישי, וההופעה שלו במשחק מבוססת על בנו, קונארד, מלך ירושליים,  שאכן נרצח ע"י מתנקשים ממסדר החששיון בלבנון. במשחק, וויליאם הוא אחרת ממטרות ההתנקשות שלכם, והוא מוצג כאדם דוחה ושפל – בניגוד לתיאורים החיוביים שלו בהיסטוריה.

סיבראנד – סיבראנד היה מייסד מסדר האבירים הטבטונים, שהיו גרמנים-נוצריים, וייעודים היה דומה להוספיטלריים – טיפול בחולים ופצועים במסע הצלב. אנשי המסדר פעלו באיזור הגליל, והמוקד שלהם היה בעיר עכו.  במשחק סיבראנד מוצג כאדם פראוניד, שמתחבא באיזור הנמל של עכו. במציאות, לא הרבה ידוע על סיבראנד, מלבד שהמסדר שייסד היווה השראה והשפעה על הלאומיות הגרמנית, ומאוחר יותר, הנאציזם.

רוברט דה סבלה וריצ'ארד לב הארי – במציאות ובמשחק, המלך ריצ'ארד וסגנו, רוברט דה סבלה, היו מנהיגי האבירים הטמפלרים, שיצאו לכבוש את ארץ הקודש במסע הצלב השלישי. בדרכם הם השתלטו על סיציליה וקפריסין, וכבשו בקלות יחסית גם את עכו. שניכם לחמו בקרב בארסוף – שאליו אנחנו מגיעים בסוף המשחק – בו הם הביסו את צלאח א-דין. במשחק, אתם מגיעים לקרב בארסוף ודורשים מריצ'ארד לב הארי שיסגיר את רוברט דה סבלה, עקב פשעיו, והוא מאפשר לכם לנהל איתו דו קרב. במציאות, רוברט דה סבלה מתואר כאביר גיבור ורב-חסד, והוא וריצ'ארד לב הארי מתו בשיבה טובה.

ריצ'ארד לב הארי נגד צלאח א-דין

ריצ'ארד לב הארי נגד צלאח א-דין

לסיכום, אססין קריד הוא משחק מעולה, גם אם מעט רפיטטיבי (המשימות נעשות דומות זו לזו בשלב מסויים, יש המון מודלים של דמויות שחוזרות על עצמן). הוא משלב במינון מדויק אקשן, היסטוריה ופנטזיה, ואני מקווה שגם הבאים בסדרה יספקו לי כזה סיפור רקע היסטורי לחפור בו.

2 מחשבות על “המציאות מאחורי אססין קריד

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s